Plemena chovaná u nás

 
 

Hladké

 
 
 

Srst je souměrně krátká a hustá, bez přesahujících delších chlupů. Je hladká, lesklá a dobře přiléhá k tělu, nepřesahuje délku 3 cm. V srsti nejsou žádné rozety (vírky) nebo pěšinky dělící srst.

Srst nevyžaduje téměř žádnou péči.

 

 

Sheltie

 
 
 
Toto plemeno má hladkou rovnou srst, srst je souměrně dlouhá a dorůstá délky asi 20 cm. Je hustá a lesklá. Dlouhá srst narůstá od temene hlavy a za ušima spadá podél těla volně dolů. Srst na hlavě je kratší a k hlavě přiléhá, žádaná je pouze dlouhá srst na tvářích, které se říká licousy.
 
Srst vyžaduje pravidelně vyčesávat a v případě potřeby můžeme morče i vykoupat.
 
 
Coronet
 
 
 
Toto plemeno má hladkou rovnou srst, srst je souměrně dlouhá a dorůstá délky asi 20 cm. Je hustá a lesklá. Dlouhá srst narůstá od temene hlavy a za ušima spadá podél těla volně dolů. Srst na hlavě je kratší a k hlavě přiléhá, žádaná je pouze dlouhá srst na tvářích, které se říká licousy. Na hlavě morčete je čelní rozeta (tzv. korunka). Tato korunka je umístěna na průsečíku pomyslných os spojujících oko s protilehlým uchem. Rozeta je kulatá a dostatečně otevřená. Její střed není vetší než špendlíková hlavička. Není zdvojená a neubíhá do pěšinky.
 
Srst vyžaduje pravidelně vyčesávat a v případě potřeby můžeme morče i vykoupat.
 
 
Peruánec
 
 
 
 

Toto plemeno má hladkou rovnou srst, srst je souměrně dlouhá a dorůstá délky asi 20 cm. Je hustá a lesklá. Na zádi (na kyčlích) má dvě vedle sebe umístěné rozety, proto srst roste obráceně od zádi k hlavě. Na čele je nepravý vírek, který tvoří společně s obráceně rostlou dlouhou srstí ofinku.Této ofině se říká „pony“. Na tvářích odstává delší srst dopředu (licousy).
 
Srst vyžaduje pravidelně vyčesávat a v případě potřeby můžeme morče i vykoupat.
 
 
Texel
 
 
 
Toto plemeno má zvlněnou, krepovitou srst, jednotlivé pramínky se stáčejí do spirál. Srst je souměrně dlouhá, dorůstá délky asi 20 cm a roste kolmo od těla, je hustá a lesklá. Dlouhá srst narůstá od temene hlavy a za ušima spadá podél těla volně dolů. Srst na hlavě je kratší, žádaná je pouze dlouhá srst na tvářích, které se říká licousy.
 
ze srsti pravdielně vyndáváme podestýlku a jiné nečistoty, texela ale nikdy nečešeme!!! Mohli bychom nenávratně poškodit strukturu srsti. V případě potřeby můžeme morče i vykoupat.
 
Merino
 
 
 
Toto plemeno má zvlněnou, krepovitou srst, jednotlivé pramínky se stáčejí do spirál. Srst je dlouhá, dorůstá délky asi 20 cm a roste kolmo od těla, je hustá a lesklá. Dlouhá srst narůstá od temene hlavy a za ušima spadá podél těla volně dolů. Srst na hlavě je kratší, žádaná je pouze dlouhá srst na tvářích, které se říká licousy. Na hlavě morčete je čelní rozeta (tzv. korunka). Tato korunka je umístěna na průsečíku pomyslných os spojujících oko s protilehlým uchem. Rozeta je kulatá a dostatečně otevřená. Její střed není vetší než špendlíková hlavička. Není zdvojená a neubíhá do pěšinky.
 
Ze srsti pravdielně vyndáváme podestýlku a jiné nečistoty, merino ale nikdy nečešeme!!! Mohli bychom nenávratně poškodit strukturu srsti. V případě potřeby můžeme morče i vykoupat.
 
 
Alpaka
 
 
 
 
 
Toto plemeno má zvlněnou, krepovitou srst, jednotlivé pramínky se stáčejí do spirál. Srst je souměrně dlouhá a dorůstá délky asi 20 cm a roste kolmo od těla, je hustá a lesklá. Na zádi (na kyčlích) má dvě vedle sebe umístěné rozety, proto srst roste obráceně od zádi k hlavě. Na čele je nepravý vírek, který tvoří společně s obráceně rostlou dlouhou srstí ofinku. Této ofině se říká „pony“. Na tvářích odstává delší srst dopředu (licousy).
 
Ze srsti pravdielně vyndáváme podestýlku a jiné nečistoty, alpaky ale nikdy nečešeme!!! Mohli bychom nenávratně poškodit strukturu srsti. V případě potřeby můžeme morče i vykoupat.
 
 
Rex
 
 
 
Srst je souměrně krátká, hustá a elastická, bez přesahujících delších chlupů. Je hrubá a krepovitá, roste kolmo od těla a nepřesahuje délku 3 cm. V srsti nejsou žádné rozety (vírky) nebo pěšinky dělící srst.
 
Srt nevyžaduje žádnou speciální péči, v případě potřeby můžeme morče vykoupat.
 
 
 
Zdroj: https://www.klubmorcat.cz/
Zdroje obrázků: CHS Od Čtyř řek, //www.klubmorcat.cz/, CHS Jezerka
Srst vyžaduje pravidelně vyčesávat a v případě potřeby můžeme morče i vykoupat.